top of page

«Четвертий триместр вагітності» або як допомогти новонародженому адаптуватись до життяТеорія Харві Карпа про «четвертий триместр» передбачає, що опікуни повинні допомогти новонародженій дитині плавно адаптуватись до нового світу. І для цього варто спробувати відтворити приблизні умови, які були в утробі матері. Завдяки цьому дитина відчуватиме себе захищено та в безпеці.

Отже, які техніки пропонує Харві Карп?

🔹Контакт «шкіра до шкіри».

Завдяки цьому контакту дитина відчуває запах та звук серцебиття, які є знайомими для неї. Це допомагає стабілізувати температуру тіла дитини, частоту серцевих скорочень та гормонів стресу, а також, стимулює викид окситоцину в дитини та мами/тата (гормону любові та прив’язаності).

Це може бути викладання малюка на оголені груди мами/тата, спільне приймання ванни, погладжуючий масаж.🔹Пеленання.

На останніх місяцях вагітності немовля знаходиться в тісному просторі.

Пеленаючи дитину на сон, ви даєте їй можливість відчувати себе в безпеці, як було в утробі. А також, це може допомогти їй спати довше (проте пеленання не має бути тугим).

🔹Носіння в слінгу.

Коли дитина перебуває в утробі, вона весь час знаходиться в тісному фізичному контакті з мамою. Після народження цей контакт зменшується до 40%. Слінг допомагає відтворити контакт з мамою і звільняє мамині руки.

Важливо використовувати саме слінг, а не кенгуру і дотримуватись правил носіння слінгу: дитина має бути розвернута обличчям до мами та зберігати фізіологічну М-позицію ніг.🔹Годування.

За допомогою смоктання діти розслабляються та заспокоюються.

Грудне вигодовування - це 75% контакту між мамою та дитиною. Якщо ваша дитина на штучному вигодовуванні, то беріть на руки під час годування, підтримуйте пляшку, дивіться їй в очі.

Поєднуйте годування із тілесним контактом.


🔹Рух

Дитина в матці постійно погойдувалась. Тому ми можемо відобразити такі рухи за допомогою колисання на руках чи фітболі, погойдування збоку в бік, пританцьовування, їзди в колясці або в автокріслі.

Експериментуйте з різними рухами та швидкістю, щоб знайти ритм, який заспокоює саме вашу дитину.

!Важливо не трясти дитину, бо це може призвести до загрозливого синдрому струшеної дитини.


🔹Спільний сон

Біля мами з татом дитина почуватиметься більш спокійно і це полегшить мамі грудне вигодовування. Важливо дотримуватись певних умов для безпечного спільного сну.


🔹Поза для носіння дитини.

Немовлята чудово заспокоюються в позиції «тигр на гілці» і це зменшує дискомфорт від коліків.

Дана позиція виглядає так, що мама/тато носять дитину на руках горизонтально животом донизу.

Дізнатись про інші безпечні позиції можна за посиланням: https://www.lactation.lviv.ua/single-post/2017/02/20/poses


🔹Купання.

Визначте комфортний час купання саме для вашої дитини. Тепла ванна часто розслабляє немовлят. Під час купання взаємодійте з дитиною: говоріть з нею, співайте їй.


🔹Шум

Багатьох немовлят краще заспокоює білий шум, аніж колискова. Тому можна під час вкладання на сон включати на повторі білий шум. (Можна завантажити додаток на телефон з білим шумом)
Пам’ятайте, що всі діти різні, тому потрібно пробувати та обирати що підходить саме вашому малюку.

А що з переліченого допомагало вашій дитині заспокоюватись протягом перших місяців?


 

Автор: Юкиш Ірина, психологиня в декреті, консультантка з питань грудного вигодовування, мама порічок та няня у минулому.


 


20 переглядів0 коментарів

留言


bottom of page